Artikler

Mandag d. 2/2-09 kl. 19:00 inviterer Team Egtved sine medlemmer til værkstedesaften. Der vil være flere workshops. Et handler om teknink. Her kigger men på alt fra indstilling af cykelcomputer, udskiftning krankboks, smørring af forgaffellejer til justering af gear. Et andet værksted tager sig af udskiftning af dæk, indlæg og slanger. Sidst, men ikke mindst, vil der blive sat fokus på rengøring og smøring. Der er ikke indkaldt folk udefra. Derimod er der lavet aftaler med flere af klubbens egne eksperter. De har lovet at medbringe alt deres specialværktøj og dele ud af deres viden samt vise deres tekniske snilde.
Jens Peder vil medbringe flere reservedele fra klubbens lager så som dæk, slanger, indlæg, bremseklodser m.m. som kan købes til fornuftige priser. Skal der bruges andre reservedele, skal de selv medbringes.
Klubben vil være vært ved en forfriskning.
Mød op til denne aften - glem ikke cyklen, mon ikke der skulle være en lille detalje, der trænger til at blive ordnet.
Du er her: Home Artikler 2009 Værkstedsaften på Dan Egtved d. 2/2-09